NA POCZĄTKU BYŁO JAJKO
Jajko to powszechny i wspólny na całym świecie symbol świąt wielkanocnych.
Jeszcze w czasach przedchrześcijańskich jajko wyrażało wiosenne odrodzenie ziemi i natury, a następnie przez chrześcijan zostało przejęte i uznane za symbol zmartwychwstania Jezusa.
ZWYCZAJE I ZABAWY
W różnych krajach, w zależności od lokalnej tradycji i kultury, zwyczaje wielkanocne związane z jajkiem bywały różne i obecnie nadal mogą nieco inaczej wyglądać. Choćby zwyczaj ozdabiania jajek. Spotyka się go w rozmaitych wersjach i wykonywanych wieloma technikami – od najprostszych wydrapywanych czy malowanych wzorów, aż po wyrafinowane i drogocenne techniki jubilerskie.
Jajka są też przedmiotem najróżniejszych wielkanocnych obrzędów i zabaw – od toczenia ich kijem lub łyżką na wyścigi, tańczenia wokół jajek, stukania się nimi i konkurowania czyje jajko pozostanie niestłuczone, aż po szukanie jajek ukrytych w ogrodzie przez wielkanocnego zajączka (czyli tzw. egg hunt).
POLOWANIE CZAS ZACZĄĆ
Ten ostatni zwyczaj popularny jest w krajach anglosaskich oraz w zachodniej Europie: Francji, Szwajcarii, Niemczech, skąd pochodzą najwcześniejsze historyczne zapiski o tego typu zabawie. I to z Niemiec prawdopodobnie zwyczaj ten przywędrował do zachodniej Polski. Od pewnego czasu zyskuje coraz większą popularność w całym naszym kraju. Dzieci biegające w Wielkanoc z koszyczkami w ogrodach i szukające ukrytych słodyczy są też u nas coraz powszechniejszym widokiem.
Zabawa może się odbywać nie tylko na zewnątrz, ale również w domach. Największą frajdą dla najmłodszych jest sprytne poukrywanie czekoladowych jajek i słodyczy przez „wielkanocnego zajączka” z pomocą dorosłych, tak aby radość ich znajdowania i kolekcjonowania była jak największa.
SŁODKIE ŚWIĘTOWANIE
Dodatkowo dla jeszcze większej zabawy na koniec poszukiwań dzieci mogą być nagradzane za najlepsze osiągnięcia, takie jak zebranie największej ilości jajek czy odnalezienie szczególnych jajek – małych, dużych, w określonym kolorze lub w inny sposób charakterystycznych. Ale najważniejsza jest i tak sama uciecha z łowów na słodycze, piski radości i ekscytacja przy ich odkrywaniu, i na koniec oczywiście przyjemność z ich zajadania. Zgodnie z tradycją po wielotygodniowym Wielkim Poście święta mają być czasem radości, celebrowania i sprawiania sobie frajdy, czego i Wam życzymy!